Komisja ds. walidacji i certyfikacji efektów kształcenia powołana jest w celu prowadzenia procesu walidacji i certyfikacji kompetencji. Głównym zadaniem Komisji będzie walidacja umiejętności lub zadania zawodowego i wydawanie decyzji o uznaniu bądź nieuznaniu posiadania kompetencji w zakresie danej umiejętności lub zadania przez kandydata na podstawie standardów walidacji i certyfikacji efektów kształcenia na poziomie umiejętności i zadań zawodowych.
Do zadań Komisji należy w szczególności:
- przeprowadzanie egzaminów,
- przygotowywanie, w porozumieniu z opiekunem naukowym zadania certyfikacji, pracodawcami, propozycji pytań, zadań i testów oraz ich zestawów do przeprowadzania egzaminów,
- analizowanie wyników egzaminów oraz formułowanie wniosków,
- zgłaszanie propozycji zmian w standardach egzaminacyjnych,
- opracowywanie i przekazywanie sprawozdań z przeprowadzonych egzaminów,
- nadzór nad dokumentacją z egzaminów
W ramach projektu powołanych zostanie osiem trzyosobowych Komisji ds. walidacji i certyfikacji efektów kształcenia dla poszczególnych obszarów kształcenia tj.: administracyjno-usługowego (A); budowlanego (B); elektryczno-elektronicznego (E); mechanicznego i górniczo-hutniczego (M); rolniczo-leśnego z ochroną środowiska (R); turystyczno-gastronomicznego (T); medyczno-społecznego (Z); artystycznego (S).
Skład Komisji
W każdej Komisji powinien się znaleźć przynajmniej jeden pracodawca (przedsiębiorca) świadczący usługi w obszarze tożsamym lub zbliżonym do obszaru kształcenia, do którego powołana zostanie Komisja.
W składzie Komisji poza pracodawcą powinni znaleźć się m.in: nauczyciele zawodu, przedstawiciele organów prowadzących średnie szkoły zawodowe tj. Miasto Białystok i powiat białostocki, eksperci/praktycy w danej dziedzinie, egzaminatorzy OKE, członkowie komisji egzaminacyjnych w rzemiośle.
W ramach każdej Komisji powołany zostanie Sekretarz Komisji, który może pełnić rolę dodatkowo Asystenta technicznego. Sposób członków Komisji wybierany będzie także Przewodniczący Komisji.
Sekretarz Komisji odpowiadać będzie za:
- ustalenie terminu i miejsca egzaminu,
- poinformowanie zdających o terminie i miejscu,
- czuwanie nad dokumentacją przebiegu walidacji kompetencji tzn. przygotowanie dokumentacji związanej z przeprowadzeniem egzaminu tj. dostarczenie na miejsce egzaminu arkuszy egzaminacyjnych, sprawdzenie tożsamości osób zdających z listą osób wpisanych na egzamin, prowadzenie listy obecności na egzaminach, zbieranie wypełnionych kart ocen, przygotowanie protokołów przebiegu egzaminu zawodowego, dostarczanie do Zamawiającego nie później niż 7 dni od daty realizacji egzaminu kompletu dokumentów.
Asystentem technicznym może być każdy z członków Komisji. Asystent techniczny powinien posiadać wiedzę merytoryczną umożliwiającą mu realizację zadań związanych z:
- zapewnieniem stanowisk egzaminacyjnych wyposażonych w specjalistyczny sprzęt oraz maszyny i urządzenia zgodnie ze specyfikacją wyposażenia wskazaną w Standardach egzaminacyjnych dla zadań zawodowych, w tym dla zdających ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi,
- przygotowaniem wyposażenia stanowisk egzaminacyjnych / miejsca egzaminowania zgodnie ze specyfikacją,
- przygotowaniem stanowisk komputerowych, maszyn, urządzeń i specjalistycznego sprzętu oraz surowców i materiałów zgodnie ze standardami egzaminacyjnymi,
- przeprowadzeniem instruktażu stanowiskowego dla zdających,
- czuwaniem nad prawidłowym przebiegiem egzaminu,
- nadzorowaniem prawidłowej pracę komputerów, maszyn, urządzeń i specjalistycznego sprzętu wykorzystywanych przez zdających w czasie wykonywania zadań egzaminacyjnych,
- usuwaniem ewentualnych awarii sprzętu komputerowego, maszyn i urządzeń,
- zgłaszaniem Przewodniczącemu komisji egzaminacyjnej przypadków naruszania przez zdających przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, w tym w szczególności przypadków zachowania zdających prowadzących do wystąpienia zagrożenia zdrowia i życia osób znajdujących się w sali egzaminacyjnej / miejscu przeprowadzania egzaminu.
Przewodniczący Komisji kieruje pracami Komisji. Do zadań Przewodniczącego Komisji należy w szczególności:
- przyjmowanie pisemnych zastrzeżeń od Zdających, jeżeli uznają oni, że w trakcie egzaminu zostały naruszone przepisy dotyczące jego przeprowadzania,
- rozpatrywanie zastrzeżeń Zdających,
- wydawanie rozstrzygnięć w sprawie uznania bądź odrzucenia zastrzeżeń Zdających
- sprawdzenie gotowości przeprowadzenia egzaminu na stanowisku egzaminacyjnym
- nadzór nad zabezpieczeniem dokumentacji egzaminacyjnej
- zapewnienie bezstronności członków Komisji i braku powiązań między członkami Komisji a Zdającymi
- rozpoczęcie i zakończenie procesu egzaminowania
- czuwanie nad pracami Asystenta technicznego i Sekretarza