Nowe szanse – aktywizacja zawodowa i społeczna kobiet opiekujących się osobą zależną
Projekt skierowany jest do 100 kobiet z terenu woj. podlaskiego, nieaktywnych zawodowo lub długotrwale bezrobotnych z uwagi na opiekę nad dziećmi lub innymi osobami zależnymi oraz dodatkowo obejmuje 30 osób zależnych – osób niepełnosprawnych nie korzystających ze wsparcia w ramach projektów realizowanych w Dz. 1.3 PO KL.
CEL PROJEKTU: Powrót na rynek pracy do końca 2010 roku 100 kobiet z terenu woj. podlaskiego zagrożonych wykluczeniem społecznym z powodu opieki nad dzieckiem lub niepełnosprawną osobą zależną. Przez powrót na rynek pracy rozumie się w tym przypadku rozpoczęcie aktywności zawodowej w formie zatrudnienia, stażu, wolontariatu lub pracy w ramach elastycznej formy zatrudnienia zgodnie z rekomendacjami IW EQUAL.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
- Aktywizacja społeczna do końca 2009 roku 100 kobiet objętych projektem poprzez wsparcie psychologiczne i środowiskowe oraz warsztaty usamodzielniające dla 30 niepełnosprawnych osób zależnych pozostających pod opieką tych kobiet.
- Aktualizacja kwalifikacji zawodowych do połowy 2010 roku 100 kobiet objętych wcześniejszymi etapami wsparcia poprzez program szkoleń ogólnych i zawodowych
- Integracja zawodowa do końca 2009 roku 100 kobiet objętych wcześniejszymi etapami wsparcia poprzez Indywidualne Plany Działań z wykorzystaniem wiedzy w zakresie elastycznych form zatrudnienia i organizacji pracy.
- Ukształtowanie pozytywnych doświadczeń zawodowych do końca 2010 roku 30 kobiet rekomendowanych przez doradców do indywidualnego Coachingu w ramach praktyk zawodowych.
BENEFICJENCI: Grupą docelową projektu jest 100 kobiet z terenu woj. podlaskiego nieaktywnych zawodowo lub długotrwale bezrobotne z uwagi na opiekę nad dziećmi lub innymi osobami zależnymi oraz dodatkowo 30 osób zależnych – osób niepełnosprawnych nie korzystających ze wsparcia w ramach projektów realizowanych w Dz. 1.3 PO KL.
REKRUTACJA: Zgłoszenia należy składać w terminie do 30.08.2009 w siedzibie Wykonawcy lub Partnerów Projektu:
- Białostockiej fundacji Kształcenia Kadr – ul. Spółdzielcza 8, 15-441 Białystok
- Caritas Archidiecezji Białostockiej – ul. Warszawska 32, 15-077 Białystok
- Izba Rzemieślnicza i Przedsiębiorczości w Białymstoku – ul. Warszawska 6, 15-950 Białystok
OFERTA PROJEKTU:
- WSPARCIE PSYCHOLOGICZNE związane z aktywizacją społeczną oferować będzie następujące instrumenty wsparcia dostosowane do specyficznych potrzeb klientów:
- Warsztaty Psychologiczne “Aktywizacja” 8 godz. warsztaty prowadzone przez psychologa w zakresie budowania motywacji, zwiększenia samooceny oraz umiejętności interpersonalnych.
- Warsztaty Psychologiczne dla opiekunów “Elastyczność” dla kobiet opiekujących się niepełnosprawną osobą zależną – 8 godz. warsztaty kształtujące bardziej elastyczne postawy opiekunów osób niepełnosprawnych umożliwiających im podjecie aktywności zawodowej z wykorzystaniem elastycznych form pracy.
- Warsztaty Psychologiczne dla osób zależnych “Samodzielność”dla osób niepełnosprawnych, podopiecznych 30 kobiet biorących udział w projekcie. Warsztaty 8 godz. prowadzone przez psychologa, z doświadczeniem w pracy z osobami niepełnosprawnymi, realizowane będą równolegle i w tym sam miejscu, co warsztaty dla ich opiekunów. Warsztaty w aspekcie edukacyjnym i wychowawczym kształtować będą wśród osób niepełnosprawnych zachowania bardziej samodzielne i społeczne z wykorzystaniem dostępnych ofert dla osób niepełnosprawnych.I- ndywidualne porady psychologiczne “Samoocena” Indywidualne 2 godz. spotkania uczestników z psychologiem prowadzone w trakcie realizacji szkoleń ogólnych. Indywidualna konsultacja psychologa w trakcie trwania projektu pozwoli przełamać bariery i trudności związane z udziałem w projekcie osoby biernej, z tendencją do wycofania i zewnątrzsterowności.
- WSPARCIE SZKOLENIOWE:
- Szkolenia Ogólne – przygotowujące do podjęcia pracy w najbardziej poszukiwanych zawodach na podlaskim rynku pracy w obszarze prac administracyjnych, biurowych i handlowych, składające się z modułu obsługi komputera i sekretariatu oraz modułu stylizacji i wizażu pełniącego dodatkową rolę zajęć integracyjnych i motywacyjnych zwiększających samoocenę i pewność siebie uczestniczek.
- Szkolenia Specjalistyczne. Tematyka modułów zgodna jest z kompetencjami deficytowymi na podlaskim rynku pracy: “Kadry i płace”, “Podstawy księgowości”, “Techniki sprzedaży”, “Język obcy”
- PORADNICTWO ZAWODOWE:
- Poradnictwo grupowe “Predyspozycje zawodowe” Celem 8 godz. warsztatów prowadzonych przez doradcę zawodowego będzie diagnoza i określenie kluczowych predyspozycji zawodowych i osobowościowych – Indywidualnego Planu Działań.
- Poradnictwo Indywidualne “Wybór zawodu” 2 godz. indywidualne konsultacje z doradcą zawodowym, których celem będzie omówienie nowych perspektyw zawodowych związanych z umiejętnościami zdobytymi w trakcie szkoleń. Doradca zawodowy oceni klientów pod kątem możliwości samodzielnego poszukiwania pracy i rekomenduje 30 osób, do dodatkowego wsparcia metodą Coachingu.
- STAŻE ZAWODOWE z zastosowaniem metod Coachingu – praktycznej nauki zawodu z udziałem zatrudnionego w projekcie opiekuna stażu – realizowane z udziałem rzemieślników i przedsiębiorców dla osób wskazanych przez doradców i psychologów do dodatkowego wsparcia, organizowane przez Izbę Rzemieślniczą i Przedsiębiorczości w Białymstoku.
PARTNERZY PROJEKTU:
OKRES REALIZACJI PROJEKTU: 01.04.2009 – 30.06.2010
BIURO PROJEKTU: Białostocka Fundacja Kształcenia Kadr, ul. Spółdzielcza 8, 15-441 Białystok, tel. 085 653 77 00